1. "Ракът Йети" (на лат. Kiwa hirsuta)
Kiwa hirsuta, наричан още "Ракът Йети", е бял и дълъг 15см. Той е бил забелязан за първи път през 2005-та година при гмуркане на 2.3км дълбочина, на 1500км южно от о-в Пасха. Името му идва от Кива - богинята на ракообразните в полинезийската митология. 2. Брадавичеста свиня (на лат. Phacochoerus africanus)
Брадавичестата свиня е вид бозайник, който може да бъде намерен в голяма част от Африка. От района под очите до зурлата се спускат шест брадавици, които са симетрично разположени от двете страни и не спират да растат през целият й живот. Кучешките зъби достигат до 60см. Възрастните женски достигат до 70кг, а мъжките до 100кг.
3. Котката Сфинкс
За котката Сфинкс е характерна липсата на дълга козина, но въпреки това тя може да бъде покрита с малки и финни косъмчета, наподобяващи мъха на прасковите.
4. Ленивец
Ленивецът е бавноподвижен дървесен бозайник, разпространен в тропичните гори на Централна и Южна Америка. Дължината на тялото му достига до около 70см. Козината на ленивеца е едно от многото чудеса на природата. За разлика от останалите бозайници, при които козината се спуска от гърба към коремната област, при ленивците тя расте в обратната посока - от корема към гърба, тъй като тези животни прекарват по-голямата част от живота си провесени от клоните с краката нагоре. Във влажните условия на тропическите гори в козината на ленивеца се развиват и синьо-зелени водорасли - уникален пример за симбиоза между бозайник и цианобактерии.
5. Дългоноса маймуна (на лат. Nasalis larvatus)
Дългият нос е характерен за мъжкия представител на вида, за да привлича женските. Тези животни живеят далеч от заселените райони, покрай реките, в мангровите гори на остров Борнео.
6. Къртически плъх (на лат. Heterocephalus glaber)
Къртическият плъх може да бъде намерен в Източна Африка. Той е едно много социално животно, което притежава всички нужни характеристики за оцеляването му под земята. Дължината му е между 8 и 10см, а тежестта между 30 и 35 грама.
7. Кокосов рак (на лат. Birgus latro)
Кокосовият рак е най-големият в света представител на членестоногите. Обитава крайбрежните гори на Индо-Тихоокеанските острови. Тялото на рака достига 90см на дължина и тежи 14кг, а продължителността на живота му е 30 години.
8. Риба сопол (на лат. Psychrolutes marcidus)
Живее в дълбочините около Австралия и Тасмания. Тъй като няма никакви мускули, рибата се носи из водата без да хаби никаква енергия.
9. Звездоноса къртица (на лат. Condylura cristata)
Звездоносата къртица живее и под земята, и във водата. Обитава северните части на САЩ и Южна Канада. Има голям звездовиден нос с 22 месести израстъци, покрити с няколко хиляди сензора.
10. Ай-Ай (на лат. Daubentonia madagascariensis)
Наричан още мадагаскарска ръконожка, е лемур, който дълго време е бил смятан за катерица. Тялото му е дълго около 40см, а опашката 60см. Интересен при него е третият пръст на предните лапи. Той е силно удължен и тънък, като изсъхнал. Предназначението му е универсално, като на джобно ножче.
11. Костенурка Мата-мата (на лат. Chelus fimbriatus)
Южноамериканската костенурка е дълга 46см, тежи 15кг и използва външния си вид за камуфлаж.
12. Риба "Вълчи капан" (на англ. Anglerfish)
Този вид морски дявол е познат и като риба чудо. Той има въдичка на главата, с която хваща риба. Нарича се вълчи капан, заради големите си горни челюсти, които се отварят и затварят като вълчи капан.
13. Ларва Ктхулху (дълбоководна морска краставица)
Ларвата Ктхулху се храни с тиня от морското дъно. Всъщност само я поглъща, като извлича от нея всичко хранително, което съдържа.
14. Паякът с усмивка (на лат. Theridion grallator)
Живее предимно под листата на различни растения и дължината му е около 5мм. Някои смятят, че лицето служи за отблъскване на хищниците, като може би ги заблуждава, че това не е паяк.
Живее предимно под листата на различни растения и дължината му е около 5мм. Някои смятят, че лицето служи за отблъскване на хищниците, като може би ги заблуждава, че това не е паяк.
15. Зъбата сепия (на лат. Promachoteuthis Sulcus)
Тази сепия е изключително рядко срещана и до сега е изследвана само една. Учените се изумяват от странните пропорции на пипалата, докато това което изглежда като зъби, всъщност се оказва, че са устни.
Тази сепия е изключително рядко срещана и до сега е изследвана само една. Учените се изумяват от странните пропорции на пипалата, докато това което изглежда като зъби, всъщност се оказва, че са устни.
Природата е велик творец!